• DEŇ JABLKA

• ,,Bolo raz jabĺčko krásne, malo líčka červené.“

Táto krásna pieseň o jabĺčku, ale aj mnoho ďalších sa ozývali z okien našej MŠ dňa 21.10. Jablko-sladké, voňavé, šťavnaté a hlavne zdravé. Každý šťavnatý kúsok jablka obsahuje veľa vitamínov, pomáha predchádzať chorobám, priaznivo pôsobí na náš organizmus. P. uč. spolu s deťmi pripravili chutný jablkový koláč a jablkovú tortu. Oboznámili sa a vyskúšali si čo všetko je potrebné na prípravu takýchto chutných koláčov. Zhotovili si rôzne jabĺčka z farebných papierov, pochutnali si na zdravých jabĺčkach, naučili sa báseň, dostali jabĺčkovú medailu za ochotu a snahu. Najväčšiu radosť mali deti, keď počas pobytu vonku s košíkom plným jabĺčok prechádzali dedinou a rozdávali okolo idúcim ľuďom. Dedinou sa ozývala melódia piesne,, Červené jabĺčko v košíčku mám... a tak pripomenuli, že 21. október je deň JABLKA.

•  VÝROBA ŠARKANOV V SPOLUPRÁCI S RODIČMI
          • VÝROBA ŠARKANOV V SPOLUPRÁCI S RODIČMI

• Tento rok sme stihli šarkanov nakúpiť, vypustiť i popreháňať po oblohe. O ich výrobu sme však poprosili aj rodičov, pretože aká by to bola jeseň bez výroby šarkanov.  A dobre sme spravili, rodičia ukázali svoju tvorivosť, nápaditosť a deti zase svoju šikovnosť a talent pri vyfarbovaní, maľovaní,  lepení, viazaní mašličiek na chvost ... Šarkanmi ste nás veľmi potešili.  Vyrobené šarkany nám teraz zdobia chodby materskej školy a každý uzná, že tieto priestory teraz ožili. Deti si výrobou spolu s rodičmi vyslúžili mini šarkana so sladkosťou a Vám rodičia, patrí veľké Ď A K U J E M za spoluprácu.

(Už teraz premýšľame, čo ďalšie si spolu vyrobíme)

• ZBER ŠÍPOK

• Ktože by ich nepoznal, červené plody ruže šípovej, ktoré jeseň čo jeseň zdobia kríky a lákajú naše pohľady. Prečo by sme ich mali zbierať?

• Už starí Gréci vedeli, že šípky majú liečivé účinky a nazývali ich "plodmi bohov"

• Šípky posilňujú imunitu, bojujú proti rakovine, účinkujú proti paradentóze, pôsobia ako analgetikum, detoxikujú telo, znižujú cholesterol, pomáhajú udržiavať pokožku mladú

• Šípky majú významné množstvo železa, ktoré je nevyhnutnou súčasťou tvorby červených krviniek.

Aj preto každoročne ideme s deťmi na vychádzku spojenú so zberom týchto plodov. Tento rok to bolo 11.10. 2021 v dopoludňajších hodinách. Na mieste zberu sme deťom pripravili do trávy drobné konáriky, aby to bolo bezpečné a ukázali postup ako šípky odlomiť. Slniečko krásne hrialo a tak nám práca šla od ruky. V materskej škole sme šípky prebrali, pripravili na sušenie a z niekoľkých pripravili macerát. Z neho sme na druhý deň uvarili deťom čaj, aby ochutnali, čo si nazbierali. Pani učiteľka Ľubka nám ponúkla recept na šípkový džem. Tu je nech sa páči, vyskúšajte.

Šípkový džem

Šípky použijeme iba pekné, červené a bez nejakých výrazných kazov. Zbavíme ich konca na ktorom bol kvietok a dobre umyjeme. Dáme ich do hrnca a zalejeme vodou, aby boli všetky zakryté. Varíme cca 1 hodinu. Potom ich rozmixujeme ponorným mixérom na kašu. Kašu postupne prepasírujeme cez sitko (môže aj 2x) do čistého hrnca. Pomaly priveďte do varu a pridajte cukor (na 1 liter tejto kaše použijeme 400g kryštálového cukru) spolu s citrónovou šťavou(môže, no nemusí byť). Varíme na minimálnom ohni do dosiahnutia želanej konzistencie. Naplníme do sterilizovaných pohárov, otočte hore dnom a nechajte úplne vychladnúť. Dobrú chuť .

• Milí rodičia v pondelok sa farba nášho okresu mení. Prosíme Vás, aby každý kto vstúpi do budovy poslal Písomné vyhlásenie návštevníka školy (v prípade vstupu rodiča do budovy školy) - Platí od 11.10.2021, ktoré nájdete na edupage. Písomné vyhlásenie o bepríznakovosti dieťaťa - Platí od 11.10.2021 - iba tie deti, ktoré mali prerušenu školskú dochádzku viac ako 3 dni (ráta sa aj víkend).

• ŠARKANIÁDA

• Pomaly k nám prichádza jeseň a s ňou aj krajšia príroda sprevádzaná pestrými farbami, dozrievajúcich plodov ale aj zmien počasia. Súčasťou jesene neodmysliteľne  patria aj šarkany, preto sme sa vybrali s našimi malými aj veľkými na neďalekú lúku, kde sme strávili dopoludnie plné zábavy , radosti a dobrej nálady púšťaním šarkanov. Počasie bolo príjemné a slnečné s pofukujúcim vetrom, ktorý nám našich šarkanov zdvihol k oblohe. Aj keď niektoré šarkany nás počúvali viac a iné pomenej všetci sme si to užívali. Do materskej školy sme sa vracali plní zážitkov a nových skúseností.

(učiteľ Mgr. Jakub Kušnír)

• OBRAZ JESENE

• V jeden z posledných septembrových dní začiatkom jesene sa deti z II. triedy vybrali na vychádzku do prírody s jasne zadanou úlohou. Vytvoriť vlastný obraz prírody. A tak vybavený prázdnymi papiermi pri prechádzaní poľnou cestičkou neunikli našej pozornosti kvety, farebné listy, lesné plody a ďalšie prírodniny. Pod rukami predškolákov lepením na papier razom vznikali pestrofarebné obrazy jesene, ktoré sme si s radosťou a hrdosťou priniesli do materskej školy a popoludní aj domov.